Hlavní rozdíly mezi BD a SVJ

BD

  1. Řídí se zákonem o obchodních korporacích ZOK Zákon číslo 90/2012 SB., Zákon o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích)
  2. Veškerý majetek patří do vlastnictví družstva. V případě družstevního vlastnictví je vlastníkem nemovitosti (bytu) bytové družstvo. Kupující se stane členem družstva a tím pádem je majitelem družstevního podílu v bytovém družstvu a s tím spojeným právem nájmu užívat daný byt. Společně se zálohovými platbami na společné prostory (např. za energie, vodu, topení) splácí bytovému družstvu i pořizovací hodnotu bytu a obvykle po jejím splacení dochází k převodu do osobního vlastnictví (pokud to člen chce).
  3. Výhodou družstevního bydlení je větší cenová dostupnost. V případě nových projektů stačí složit 10-25 % z pořizovací hodnoty bytu a zbytek se splácí v nájemném. Družstvo přitom neprověřuje bonitu žadatele jako banka.
  4. Další výhodou je fakt, že člen družstva může snadno své členství prodat třetí osobě, přičemž se neplatí daň z nabytí nemovitých věcí a smlouva se nevkládá do katastru nemovitostí.
  5. Družstevníci se podílí na družstvu jejich podíly
  6. Daň z nemovitosti hradí bytové družstvo

SVJ

  1. Řídí se občanským zákonem Zákon č. 89/2012 Sb. Zákon občanský zákoník.
  2. Majetek je rozdělen mezi spoluvlastníky včetně společných prostor.
  3. Byt v osobním vlastnictví – každá taková jednotka – je dohledatelná v katastru nemovitostí. V případě osobního vlastnictví je majitelem bytu konkrétní osoba. I zde hradí vlastník jednotky zálohové platby pro společné prostory (na energie, vodu, topení atd.).
  4. Na nákup bytu v osobním vlastnictví je možné si vzít hypoteční úvěr na většinu pořizovací ceny a byt dát jako ručení.
  5. Spoluvlastníci se podílí na SVJ tím, že vlastní konkrétní bytovou jednotku a část společných prostor.
  6. Daň z nemovitosti hradí každý vlastník sám